5 mituri despre psihoterapie

AddThis Social Bookmark Button

 Multe dintre persoanele care nu au apelat niciodata la un psihoterapeut sau care au avut experiente neplacute cu un psihoterapeut in trecut, e posibil sa fi ramas cu cateva prejudecati despre experienta mersului la psihoterapeut. Aceste prejudecati s-au perpetuat si transmis in timp ca niste adevarate mituri care ii impiedica pe multi sa apeleze la ajutor sau sa apeleze cu mari rezerve.

Voi incerca mai jos sa lamuresc unele dintre aceste mituri care ii impiedica pe unii oameni care au nevoie de ajutor sa il ceara.

Unele dintre cele mai comune prejudecati sunt:
  1. Psihoterapeutii isi aleg aceasta meserie pentru a-si rezolva anumite probleme personale – adica psihoterapeutii sunt „nebuni”

Psihoterapeutii sunt umani la fel ca oricine si in multe cazuri intr-adevar si ei s-au lovit in viata de diferite situatii dificile, pe care au reusit sa le rezolve si care i-au impulsionat sa se pregateasca sa ajute si alte persoane care se confrunta cu situatii similare. Mai mult decat atat, conditiile de atestare a psihoterapeutilor sunt in asa fel realizate astfel incat sa se evite situatii in care persoane care se confrunta cu probleme majore sa practice aceasta meserie.

Important este sa fiti cat mai documentat in ceea ce ce-l priveste pe psihoterapeutul dvs si sa aveti incredere in expertiza sa.

2. Psihoterapia este prea scumpa si dureaza la nesfarsit

Acum multi ani, atunci cand psihanaliza realizata de Freud era in voga, era ceva obisnuit sa mergi la psihoterapia de 3-4 ori pe saptamana timp de cativa ani chiar. Acum, putini psihoterapeuti mai practica aceasta metoda. Psihoterapia cognitiv comportamentala, cea practicata in cadrul echipei noastre, este focusata pe folosirea unor tehnici care sa fie eficiente si dedicate unui obiectiv specific. Multe persoane care apeleaza la noi reusesc sa isi despaseasca anumite probleme cu care s-au confruntat ani de zile in 10-20 de sedinte. Pentru altii e posibil sa dureze mai mult, insa majoritatea observa in 5-10 sedinte o anumita ameliorare a simptomelor cat si daca psihoterapeutul cu care lucrati este potrivit pentru dvs. Schimbarea nu e nevoie sa dureze ani de zile.

3. Psihoterapeutii vorbesc intr-un limbaj greu

Fiecare arie de specializare are teermenii sai de specialitate iar psihologia nu face exceptie. Mai mult, linia intre psihologia de baza si tehnicile validate stiintific este destul de fina uneori. Totusi, psihoterapeutii bine pregatiti vor reusi sa isi adapteze limbajul de specialitate la un mod in care clientilor lor sa le fie accesibil.

Nu ezitati sa ii semnalati psihoterapeutului dvs daca ceva nu este clar din explicatiile acestuia astfel incat rezultatele sa fie cat mai bune.

4. Psihoterapia te transforma intr-o alta persoana

Echipa noastra te va ajuta sa iti descoperi punctele forte care sa te ajute sa iti traiesti viata pe care ti-o doresti – nu sa devii o alta persoana. Psihoterapeutii bine pregatiti isi ajuta clientii sa devina persoanele care isi doresc ei sa devina – nu ce ar crede psihoterapuetii ca ar trebui sa devina.

5. Psihoterapeutii vor sa vorbeasca despre copilarie

Aceasta este o suprageneralizare provenita din orientarea Freudiana. In psihoterapia cogniitiv comportamentala focusul cade pe a ne ajuta clientii sa isi rezolve situatiile si starile cu care se confrunta acum. Desi este cateodata folositor sa adresam si anumite situatii din copilarie, acest lucru va fi discutat si stabilit in cadrul sedintelor, in functiile de obiectivele clientului.

Te invitam sa aflati mai multe despre echipa noastra si despre cum te putem ajuta in sectiunea Psihologi si Despre noi.

Mult succes!

Psihoterapeut Irina Paraschiv

0735 884 103

irina.paraschiv@psihosolutii.ro


 

Contact - Programari

Gabriel Dinu - 0724.306.188
gabriel.dinu@psihosolutii.ro

Roxana Niculescu - 0722.762.805
roxana.niculescu@psihosolutii.ro

Irina Paraschiv - 0744.239.470
irina.paraschiv@psihosolutii.ro

Mihaela Stinga (Iote) - 0760.737.493
mihaela.iote@psihosolutii.ro

Alexandra Pacurar - 0751.052.008
alexandra.pacurar@psihosolutii.ro

Sandra Voicu - 0729.007.831
sandra.voicu@psihosolutii.ro

Ioana Ionicioiu - 0746.211.896
ioana.ionicioiu@psihosolutii.ro

Raluca Listea - 0736.177.407
raluca.listea@psihosolutii.ro

Anca Nemteanu - 0744.583.945
anca.nemteanu@psihosolutii.ro

Andreea Sandru - 0751.923.276
andreea.sandru@psihosolutii.ro


FacebookGabriel Dinu - Radio Lynx

" Desi nu stii, in tine este psihologul perfect!"

Gabriel Dinu

Gabriel Dinu - Realizator emisiunea 'Confidential'.

Vizualizare continut

Număr afişări conţinut : 3039059

Utilizatori online

Avem 23 vizitatori online

Intreaba un psiholog

Nume:
Email:
Intrebarea dvs.:
Introduceti codul de mai sus:

Cauta in site

Abonare newsletter

Despre mersul la psiholog

Ati apelat la serviciile unui psiholog?

Psihoterapia copilului

Rasplata si pedeapsa in educatia copilului

Sunt foarte multi factori importanti in educarea unui copil. Atentia si afectiunea pe care i-o acorda parintii sunt elemente esentiale pentru o buna dezvoltare emotionala a micutilor. Ar fi bine sa mai mentionam si existenta explicatiilor pe care le dam copiilor, cat si modalitatea prin care dam aceste explicatii.
[ citeste articolul complet ]

Psihoterapie de cuplu

Probleme cu erectia si ejacularea precoce

Cele mai multe probleme sexuale ale barbatilor sunt psihogene. Foarte putine au ca si cauza dereglari fiziologice autentice. Asa stand lucrurile, am decis sa detaliez in acest articol cauzele si mecanismele de functionare ale celor mai intalnite disfunctii sexuale la barbati.
Sa abordam mai intai problemele cu erectia. [citeste articolul complet]

Tulburari psihice

Depresia si cauzele ei

Din ce in ce mai multi oameni acuza aceasta tulburare psihica.
Depresia este o tulburare afectiva care are ca si trasatura specifica tristetea profunda, stare ce persista perioade indelungate.
Cea mai serioasa forma a acestei tulburari este depresia majora. 
[ citeste articolul complet ]

Copyright © 2009 - Psihosolutii.ro - S.C.P Niculescu & Dinu. Toate drepturle rezervate. Powered by Total Web Technologies.
  Google+