Atitudini !!!

Moderator: admin

Atitudini !!!

Postby ada on Fri Aug 28, 2009 3:56 pm

Buna seara!
Am o problema cu cei din jurul meu , mai exact cu soacra mea. Sunt o persoana gurmanda, am 87 de kg si sunt foarte plinuta. A-si reusi sa tin un regim daca a-si locui singura insa faptul ca la fiecare 10 minute mi se aminteste de mancare mi se pare o tortura. este ca si cum i-ai pune unui alcoolic paharul plin in fata. Nu stiu ce sa fac pt ca ea nu intelege ca nu imi trebuie atata mancare, poate faptul ca are diabet o influenteaza intr-o anumita masura. Nu vreau sa ajung si eu sa am aceasta boala si nici nu vreau sa urmez un tratament cu pastile pentru a slabi. Ajutati-ma va rog sa ii fac sa inteleaga aceasta, fara sa dezvolt o serie de conflicte sau macar sa pot face fata acestu-i aspect ori sa inteleg din punct de vedere psihologic "ce este in mintea ei " Soacra mea este ca si picatura chinezeasca orice argument i-as aduce persevereaza cu aceasta atitudine iar principalul ei subiect este ''ce mancam azi ????''
Va multumesc frumos!
ada
 
Posts: 1
Joined: Thu Aug 27, 2009 1:23 pm

Re: Atitudini !!!

Postby anamariia on Sat Sep 19, 2009 10:01 am

Buna Ada,
uite niste sfaturi pentru a slabi sau a-ti mentine greutatea sub control:
- consuma dulciuri sau alimente indulcite dimineata, corpul consuma prima data zaharul si apoi trece la grasimi
- fructele consumate seara ingrasa, daca sa zicem dupa cina tot iti mai este foame mananca un iaurt
- 3 mese pe zi si doua gustari cu fructe iti asigura confortul fizic si psihic
- nu amesteca fructele
- daca esti gurmanda at sigur te atrag si mancarurile cu mai putine calorii pe care le poti incerca din cand in cand
- nu consuma un meniu complet in fiecare zi, sa zicem ca daca intr-o zi mananci desert, a doua zi ar fi de preferat sa il sari sau daca intr-o zi mananci o mancare consistenta si delicoasa a doua zi alegi ceva mai lejer.
poate o incluzi si pe ea in acest program si o rogi sa te ajute, dar ca sa fie mai usor iti recomand sa consulti un nutritionist pt tulburarile alimentare, el te va ajuta sa iti organizezi un program sanatos, iar pt neplacerile cu soacra Roxana sau Gabriel te pot ajuta sa le depasesti.
o zi buna!
anamariia
 
Posts: 10
Joined: Tue Jun 02, 2009 9:15 pm

Re: Atitudini !!!

Postby anamariia on Fri Dec 18, 2009 10:26 pm

Uite cum as gandi eu: Suport destul de greu sa o aud pe soacra mea vorbind din 10 in 10 minute despre mancare, dar daca ea nu ar vorbi de ea, m-as gandi eu din 10 in 10 minute la mancare. Ideea e ca mancarea exista pe Pamant in fiecare moment al vietii. Mancarea era deja pe Pamant cand m-am nascut eu. Nu am inventat eu mancarea. Mancarea nu este ceva nou sub soare. Deocamdata am forma umana (nu am forma unui copac de exemplu), iar din cauza ca am aceasta forma simt nevoia de a manca. Da, mancarea este o nevoie, nu o preferinta. Din cauza ca mancarea este o nevoie mie mi se va face foame la un moment dat fie ca vreau sau nu. Nu pot sa ma invinovatesc ca imi este foame, pentru ca toate formele umane (fiintele umane) simt aceasta nevoie, e in natura noastra. La fel ca si dusul la toaleta. Adica, nu ma duc la toaleta cand NU am nevoie, ma duc cand simt nevoia. Asa pot sa fac si cu mancarea. Cand imi este foame, manac, fara sa ma simt vinovata. Nu am nevoie de aprobarea soacrei mele ca sa manac. Pai ce? atunci cand ma duc la toaleta ii cer aprobarea? Nu am nevoie de acceptarea soacrei mele. Pot trai foarte fericita si fara sa imi accepte ea "modul meu de a manca". Asa cum ma sterg asa cum vreau eu la fund :), asa pot si sa manac cum am eu chef, ca amandoua sunt nevoi umane pe care le am azi, si cu siguranta le voi avea si maine, si tot asa pana in ziua cand voi inceta sa mai fiu o fiinta umana. Nu vreau in nici un caz sa ating perfectiunea mancatului.
anamariia
 
Posts: 10
Joined: Tue Jun 02, 2009 9:15 pm


Return to Afectiuni

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron