depresia la copii

Moderator: admin

depresia la copii

Postby elenaelena on Thu Dec 13, 2012 3:12 pm

Buna! Am o mare problema cu fetita mea. de cateva luni nu mai este ea. Foarte trista, nu vrea sa faca nimic, nu mai mananca si e foarte irascibila. Am citit pe depresiv.ro simptomele depresiei si mi-e teama ca ar putea avea o depresie. as vrea sa o duc la psihiatru, dar nu stiu cum sa procedez ca sa nu o sperii. ce parere aveti?
elenaelena
 
Posts: 1
Joined: Thu Dec 13, 2012 1:46 pm

Re: depresia la copii

Postby Roxana Patrascu on Fri Dec 14, 2012 2:31 pm

Buna ziua,
Imi pare rau pentru problema intampinata cu fetita dvs., inteleg ca este foarte greu pentru un parinte sa observe modificari negative in starea afectiva a copilului, tristete, irascibilitate si insingurare!
Spuneti-mi ce varsta are copilul, daca s-a intamplat ceva in viata dvs. in urma cu cateva luni, in familie sau in grupul fetitei de apartenenta?

Dna ii puteti prezenta copilului situatia intr-un mod cat mai
real, cum ar fi:
Oamenii educati si moderni deseori apeleza la psiholog pentru a se
cunoaste mai bine si a-si dezvolta aptitudinile, pentru a-si imbunatati
relatiile cu cei din jur si calitatea vietii.
Mergem impreuna la consiler, la psiholog pentru a-i povesti despre
problemele intampinate la gradinita, scoala sau acasa, pentru a ne invata cum sa avem emotii mai bune, sa ramanem mai calmi si sa comunicam mai eficient.
Psihologul o sa faca echipa buna cu noi, discutam despre problemutele sufletesti si mai ales gasim impreuna rezolvari la acestea - pe care o sa le aplicam.
Discutiile vor fi lejere, bazate pe jocuri si activitati cat mai creative.

Daca in urma anamnezei constat ca starea afectiva a copilului este foarte serios afectata va pot redirectiona si catre un medic psihiatru pentru un eventual tratement medicamentos.

Cu speranta si caldura,
Psihoterapeut Roxana Patrascu
0736.632.545

roxana.patrascu@psihosolutii.ro
Roxana Patrascu
 
Posts: 6
Joined: Tue Feb 14, 2012 8:23 am


Return to Consiliere psihologica si psihoterapie pentru copii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron