Nu-mi mai place sa ma trezesc dimineata

Moderator: admin

Nu-mi mai place sa ma trezesc dimineata

Postby economist38 on Fri Dec 02, 2011 6:37 pm

In urma cu aproape un an am inceput un tratament medicamentos pentru atacuri de panica, tratament care a fost destul de eficient, dar problema este ca in aceasta toamna am primit doua vesti care cred ca ar fi tulburat pe oricine insa avand in vedere istoricul meu am fost foarte afectata: mama mea a fost diagnosticata cu cancer la san (intre timp a urmat chimioterapii si operatie) iar sotul meu a inceput o relatie extraconjugala si in momentul acesta nu este hotarat daca sa ramana cu familia sau nu. Eu trebuie sa fiu totusi cu picioarele pe pamant deoarece serviciul si copiii de 8 si 4 ani imi solicita mult atentia si nu-mi pot permite sa stau sa ma relaxez. Simt cum aceste probleme ma apasa in momentele in care ar trebui sa fiu atenta la serviciu sau copii si imi stapanesc cu greu (sau alteori nici nu reusesc sa-mi stapanesc) aceesele de plans. De asemenea, am senzatia dimineata ca nu mai vreau sa ma trezesc din somn.
As dori sfaturi, multumesc anticipat...
economist38
 
Posts: 1
Joined: Wed Nov 30, 2011 10:26 pm

Re: Nu-mi mai place sa ma trezesc dimineata

Postby Psih Irina Paraschiv on Mon Mar 12, 2012 4:15 pm

Buna ziua,

Imi pare foarte rau sa aud ca treceti prin astfel de momente grele. Imi pare foarte bine ca ati apelat la sfatul unui psihoterapeut in aceasta situatie.

Atacurile de panica pot fi intr-adevar foarte suparatoare, insa e bine de stiut faptul ca psihoterapia cognitiv compotamentala are rezultate foarte bune in tratarea acestor simptome neplacute, prin intelegerea a aceea ce se intampla in mntea dvs in acele situatii si prin insusirea unor modalitati de a gandi astfel inact aceste stari sa nu mai apara.
Referitor la medicatie, e important de stiut ca aceasta poate avea efecte pe termen scurt asupra simptomelor atacurilor de panica, insa nu tratarea cauza acestora. Cauza poate fi cu succes adresata prin intermediul unosr sedinte cu un psihoterapeut de orientare cognitiv comportamentala.

Dupa cele intamplate, in ultima vreme ati mai avut atacuri de panica?

Sper ca am reusit sa fiu de ajutor.
Pentru mai multe informatii sau pentru stabilirea unei intalniri va invit sa ma contactati la numarul de mai jos sau sa imi trimiteti un e-mail.
Cu bine,

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
PsihoSolutii
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Psih Irina Paraschiv
 
Posts: 49
Joined: Sat Feb 11, 2012 2:46 pm


Return to Probleme individuale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron