Ce s-a intamplat cu ea!

Moderator: admin

Ce s-a intamplat cu ea!

Postby Dragos 75 on Tue Mar 12, 2013 11:16 am

Buna ziua! Am si eu o mare problema! Asta dupa 14 ani de casatorie si o fetita de 13 ani! Eu si sotia mea ne-am casatorit din dragoste, totul a mers perfect, cu unele mici probleme legate de lipsa banilor in anumite momente , dar astea se rezolvau din mers! Din 2007 am folosit strainatatea pt. a scapa de aceste mici probleme , ne-a mers destul de bine, nu foarte bine dar am simtit ca merita acest sacrificiu ! Fetita a ramas cu soacra mea, totul a fost bine, stiu ca nu ii era usor fetitei fara parinti dar era micuta si nu simtea asa tare lipsa noastra. In 2009 eu nu am mai putut lucra, am venit in tara pt. ca aveam o problema medicala de rezolvat, am rezolvat-o si dupa un timp m-am reintors langa sotie! in timpul asta sotia a lucrat mereu! in 2010 eu m-am reintors de tot in tara pt. ca nu mai gaseam de munca si au inceput micile probl. legate de bani!nu gaseam de munca nici acasa, o perioada am muncit, dar nu pt. mult timp! in toata aceasta perioada nevasta-mea a lucrat, mai venea acasa in concediu! Anul trecut ( 2012) nevasta-mea am inteles de la sora ei, eu abia acu am aflat ca suferise o mica depresie sau cine stie cat de mare, si nu mi-a zis deloc! A luat niste medicamente, cumnata-mea fiind asistenta medicala dar nu psiholog sau psihiatru de meserie, si i-a zis sa incerce cu ceva calmante! In Toamna lui 2012 s-a intors in tara , a stat 2 luni dupa care a plecat in germania la alta sora de a ei care lucra acolo! Nu stiu ce gasise acolo, cum se simtea ea in continuare, cat de mult se agravase problema ei, chestia e ca nu se simtea ca munceste sau ca e asa cum si-ar fi dorit ea sau eu! Nu am stiut pt. ca ii ziceam sa vina acasa si sa mergem sa discutam cu un psiholog! In ianuarie anul asta a venit acasa pt. 2 sapt. si am observat o schimbare radicala pe care nu le mai vazusem la dansa! Abia astepta sa se intoarca, viata intima nici atat! Chestii care pana acu ...o vedeam k sufera cand trebuia sa se duca inapoi! Am stat 2 sapatamani si i-am scris ca ceva se intampla cu ea si daca am motive sa ma ingrijorez pt. noi! Mi-a raspuns ca da, a intalnit pe cineva acolo si ca relatia e de prin perioada craciunului 2012! La telefon am vorbit toate astea , o simteam ca vorbeste altfel, ca si cum vorbeam ca 2 necunoscuti! Vroia sa ii zica si fetei atunci cand venea in tara! Socul pt. mine a fost pt. ca am aflat prin telefon si asta datorita mie pt. ca am simtit ca ceva nu este in regula cu ea! In mare din cate am inteles...ea vrea sa ramana acolo cu el, o sa faca cumva ca fetei sa ii fie bine, si cam atat! 14 ani de casatorie ..nu ii vede nicaieri! Singura ei explicatie ar fi ca s-a saturat de viata asta , mereu stiin-d ca se intoarce acasa si nu sunt bani, si ca mi-ar fi dat semnale ca eu nu muncesc si ca toate acestea s-au adunat si nu a vrut sa se mai gandeasca la nimic! Vreau sa inteleg daca ea de pe urma depresiei poate ajunge in sitauati asta incat sa uite ca am stat impreuna 14 ani si ca avem si o fetita impreuna fara macar sa incerce sa discutam noi intre noi sau sa cautam ajutor la un psiholog pt. a vedea daca mai este vre-o cale de impacare! Fetitei i-a zis ca o iubeste si ca v-a face orice pt. ea dar copilul nu doreste decat sa fim ca inainte, o familie, nimic mai mult! Nu vad iubirea pt. acel om, in doar 2-3 luni incat sa treaca sa usor peste o casnicie, si nu inteleg de ce nu vrea sa lupte sau sa incerce sa lupte atata timp cat de cand o stiu...a fost mereu o luptatoare!! Ce pot face in momentul in care se va intoarce acasa, daca ea o va tine pe a ei, precum ca asta este si nu se mai poate face nimic! Cum sa fiu sigur ca are dreptate si ca intr-adevar ceea ce mi-a zis vine din inima ei si nu are alte cauze psihice?? Cum sa o fac sa incerce macar sa lupte cat de cat, sa realizeze ca ceva nu e bine, macar sa fiu sigur si eu si fetita ca mama ei intr-adevar nu mai simte nimic sau ca nu mai vrea sa fim o familie! Nu vreau sa ajunga ca fetita sa o urasca asa de tare pt. ca ea nu a vrut sa incerce macar sa se lupte pt. ea si pt. familia noastra in general , atata timp cat toata viata ei s-a zbatut sa fie bine si a fost mereu o luptatoare!Multumesc anticipat si va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat !
Dragos 75
 
Posts: 2
Joined: Tue Mar 12, 2013 10:51 am

Re: Ce s-a intamplat cu ea!

Postby Psih Irina Paraschiv on Tue Mar 12, 2013 5:17 pm

Buna seara,

Imi pare foarte rau sa aud ca va confruntati cu aceasta situatie neplacuta. Imi dau seama ca va este greu si ma bucur ca ati apelat la ajutorul nostru.

In acest moment e bine sa luati lucrurile calm si cat de cat rational si sa incercati sa comunicati cu ea, sa aflati care au fost motivele ei si cum e bine sa procedati impreuna pe mai departe, asa incat copilul sa fie cat mai putin afectat.
Din pacate, mai mult decat sa o intrebati si sa discutati cu ea despre motivele care au dus-o sa ia aceasta decizie e greu sa "ghiciti" daca motivele sale sunt nemultumirile sau altceva.
Starile de depresie au putina implicare in acest fel de decizii.

Sper ca am reusit sa va fiu de ajutor si nu ezitati sa ma contactati mai departe pentru mai multe informatii.
Inca o data, imi pare foarte rau ca treceti printr-o astfel de situatie - nu e usoara si nicidecum placuta, insa in acest moment ce puteti face este sa gasiti o cale de comunicare prin care sa ii intelegeti motivele si sa decideti pe ceea ce e de facut mai departe.

O seara frumoasa!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro/
www.gandestesanatos.ro/
Psih Irina Paraschiv
 
Posts: 49
Joined: Sat Feb 11, 2012 2:46 pm

Re: Ce s-a intamplat cu ea!

Postby Dragos 75 on Tue Mar 12, 2013 8:39 pm

tocmai aici e problema! am 2 sapatamani de cand o rog, o implor sa vina acasa sa stam de vorba si sa-mi explice de ce am ajuns pana aici! am gresit si eu , recunosc, nu mi-am dat toata silinta de a fi un tata si un sot care sa aiba grija de familie asa cum trebuie dar prin "criza banilor" trec mii de familii acum , ar trebui sa fie mii de divorturi in tara asta datorita acestui fapt...lipsa banilor! mi-a zis ca vine, i-a zis fetei ca vine cat mai rapid, ieri cand am vorbit cu ea mi-a zis ca nu vine decat cand vrea ea, nu fortata sau la sugestia altora! a zis ca nu poate lasa serviciul si ca daca vine , vine doar pt. 1 sapatamana!! fetita stie cum sta treaba, a vorbit prin telefon cu ea, sotia a zis ca am gresit ca i-amzis eu, ar fi preferat sa fim toti 3 si sa ii zica ea! eu nu am putut sa stept pt. ca eu inca sunt in stare de soc pt. ca inca nu stiu adevaratul motiv iar sotia ma amageste zicand-mi ca vine, dar vine cand doreste ea!! nu mai vreau sa fiu mintit, si nici fetita sa traiasca cu impresia ca mama ei nu o mai iubeste! o mama care tine la copilul ei , ar fi lasat totul balta si in maxim 2 zile ar fi fost acasa! nu dragosteaacelui barbat a schimbat-o, e absurd ca in 3 luni de zile sa se fi indragostit asa nebuneste , nu poti sa cunosti un om asa de bine in doar 3 luni de zile!! eu astept sa vina si sa-mi explice de ce nu vrea totusi sa incercam sa vedem unde am gresit si sa incercam sa cautam solutii macar de dragul fetitei!! o simt ca si cum gandirea ei este irationala, ca si cum nu vede decat o singura chestie in fata iar motivul principal (banii) , mai ales ca nici noul amic nu este bogat, ma fac sa cred ca e ceva psihic mult mai grav!! nu poti sa renunti la sot si fetita asa usor! nu o mai recunosc..iar raspunsurile ei sunt date cu o asa seninatate de ma sperii!! i-a zis fetitei sa mearga pe la bunici, ca se mai ia cu treburile si mai uita!! cum sa zici asa ceva?? cum sa uiti ?? deci daca se intoarce intr-un final...ce pot face pt. a sti sigur ca este lucida si fara probl. psihice asa de grave ? ma gandesc la multe chestii..am ajuns sa ma gandesc si la faptul de a o duce cu forta daca nu vrea sa discute si sa fiu sigur ca ceea ce zice acum vine din inima si nu din alte cauze psihice!! multumesc.
Dragos 75
 
Posts: 2
Joined: Tue Mar 12, 2013 10:51 am

Re: Ce s-a intamplat cu ea!

Postby Psih Irina Paraschiv on Wed Mar 13, 2013 2:53 pm

Buna ziua,

Imi pare rau sa aud ca situatia este atat de rea. Din pacate in acest punct o discutie atunci cand vine este cea mai benefica. Atunci ii puteti intelege motivele cat mai bine, puteti incerca sa intelegeti ce se intampla in in viata ei si de ce a luat aceasta decizie.

Pentru dvs va recomand cat mai mult calm desi stiu ca e greu in acest punct. Incercati sa va ganditi ca viata poate merge inainte si ca desi va fi greu, nu va fi imposibil de tercut pe ste aceasta perioada.

Va astept cu mult drag daca doriti sa mai disvutam si sa va ajut sa treceti peste aceasta situatie dificila.

O zi linistita!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Psih Irina Paraschiv
 
Posts: 49
Joined: Sat Feb 11, 2012 2:46 pm


Return to Probleme de cuplu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron