De ce nu mi se da locul care mi se cuvine?

Moderator: admin

De ce nu mi se da locul care mi se cuvine?

Postby iubita_23 on Sat Apr 25, 2009 2:20 pm

Buna ziua!Ma numesc Elena si sunt studenta la Facultatea de Litere.Am 20 de ani si am un prieten de 24 ani si suntem impreuna de 2 ani.Eu locuiesc la sat,iar facultatea o fac in orasul de care apartin.Eu stau in oras toata saptamana si vin doar in week-end acasa,iar prietenul meu lucreaza la 7 km de satul in care stam,fiind si el tot din acelasi sat cu mine.Eu as vrea ca atunci cand vin acasa sa ne vedem mai des ,adica sambata si duminica si sa petrecem mai mult timp impreuna ,dar se pare ca nu se poate.Uneori cand vin acasa nici macar nu ne vedem deoarece e foarte ocupat pt k parintii lui il insarcineaza cu diferite lucruri(el cam e capul familiei deoarece parintii lui nu sunt in stare sa se descurce fara el),iar chestia ma enerveaza si de multe ori ne certam pe tema aceasta.El spune ca nu il inteleg-dar m-am cam saturat sa il tot inteleg-caci de fiecare data acelasi lucru imi spune :ca are treaba si nu poate sa vina la mine.El decat sa se certe cu parintii lui si sa nu le faca pe plac,mai bine prefera sa ma lase pe mine deoparte si sa ne certam. Cum se poate sa-si supere parintii,Doamne fereste!V-am scris caci am nevoie de un sfat.Nu stiu ce sa mai fac pt ca mie nu-mi convine sa ma puna pe locul doi si sa nu-mi dea atentia pe care o merit deoarece eu chiar il inteleg si am fost mereu alaturi de el.Mereu i-am repetat sa nu le mai faca pe plac parintilor lui pt ca nu ramane cu ei si nici nu o sa-si faca un viitor cu ei,iar el imi repeta mereu:"Daca te-ai plictisit de mine si nu iti convine,cauta-ti pe altul",iar fraza aceasta ma supara pt ca uneori imi da impresia ca nu ma mai iubeste.Multi m-au indrumat sa-l parasesc pt ca nu pot sa fac nimic cu el atata timp cat isi asculta parintii si nu vrea sa-i dezamageasca,dar nu pot sa-l parasesc pt ca il iubesc prea mult.Am ajuns in pragul disperarii deoarece mi-au cam ajuns acelasi certuri mereu din cauza parintilor.Si acum de Sarbatori tot singura am fost pt ca a stat la el acasa cu parintii si i-a ajutat,iar cand a venit putin la mine l-a sunat sa mearga acasa pt ca are treaba cu el.Chiar nu ii mai inteleg ce au de gand sa faca cu viitorul lui si al nostru.Va rog din suflet daca puteti sa-mi raspundeti.Va multumesc.O zi buna!Elena
iubita_23
 
Posts: 1
Joined: Fri Apr 24, 2009 9:37 pm

Re: De ce nu mi se da locul care mi se cuvine?

Postby Roxana Niculescu on Mon Jun 01, 2009 10:06 pm

Buna ziua,

Relatiile la distanta sunt mai dificil de gestionat mai ales daca unul dintre parteneri este mai ocupat. Este important sa te gandesti ce anume iti doresti de la o relatie, cum iti doresti sa evolueze si sa comunici acest lucru iubitului tau. Comunicarea este modalitatea cea mai eficienta prin care puteti ajunge la o concluzie. Incearca sa vorbesti cu el, calm, si sa ii spui cum iti doresti tu sa se desfasoare relatia, sa-l intrebi cum vede el aceste probleme sau cum vede el relatia. Este o modalitatea prin care sa vezi daca aveti aceleasi principii de viata, daca aveti lucruri in comun, daca aveti aceeasi directie si daca va puteti gandi impreuna la unele solutii. Iubirea nu este suficienta in cladirea unei relatii, este nevoie, de asemenea, si de eforturi din partea ambilor parteneri.
Numai bine!

Psiholog Roxana Niculescu
www.psihosolutii.ro
Roxana Niculescu
 
Posts: 5
Joined: Sun May 17, 2009 1:38 pm


Return to Probleme de cuplu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron