alegere intre 2 barbati

Moderator: admin

alegere intre 2 barbati

Postby claudia cronin on Sat Mar 20, 2010 8:57 am

Buna ziua,
Am nevoie de sfatul dvs. M-am casatorit acum 2 ani (dar locuim impreuna la parintii mei de 3 ani si jumatate) cu un barbat pe care-l consider cel mai bun din lume. Ma iubeste la nebunie si imi face toate voile. Aveam o viata linistita. Insa la serviciu am intalnit un alt barbat de care m-am indragostit. Am incercat sa stam departe timp de aproape 1 an, dupa care n-am mai rezistat si ne-am intalnit. N-am simtit pana acum in corpul meu lucrurile pe care mi le trezea celalalt. Eu n-am pus niciodata accent pe sex, parerea mea era ca "trebuie facut" si doar atat. Cu celalalt totul curge de la sine si ma simt f.bine facand orice - de la sex pana la plimbare, conversatie, gatit impreuna ... ni se pare ca semanam f.mult (pana si la chip). Cu sotul imi permiteam sa ma port urat, sa mai tip la el (pentru ca recunosc ca sunt putin "dominanta", imi place ca totul sa fie asa cum vreau eu), dar cu celalalt trebuie sa ma gandesc inainte de a spune ceva (pentru ca suntem amandoi dificili). Amandoi sunt oameni buni si amandoi ma iubesc si doresc sa fiu fericita. De 4 luni traiesc o poveste de dragoste cu celalalt, ne-am vazut aproape zilnic si sufeream enorm daca nu ne vedeam o zi... In acest timp m-am indepartat de sot si el si-a dat seama ce se intampla. Duminica trecuta i-am spus adevarul (pentru ca in tot acest timp am ajuns sa nu mai dorm noaptea, sa am cosmaruri) si de atunci suntem toti 3 intr-o stare ingrozitoare. Eu sunt f.sensibila si-mi vine rau pe fond nervos... am avut caderi de calciu, atacuri de panica... M-am straduit sa-mi revin din starea de rau si sa ma gandesc in ce directie sa o iau. In prezent sunt in perioada de preaviz (stau acasa si innebunesc) fiind in procesul de concediere colectiva...
Sotu a crezut ca raman cu el (a spus ca va trece peste asta), celalalt a crezut ca raman cu el (stia ca-i cerusem sotului divortul). Sotul a plecat de acasa, s-a dus la parintii lui. Mi-a fost f.greu sa intru in camera noastra... sa ma opresc din plans...
Mama nu vrea sa auda de divort. Din pacate, lumea inca are o mentalitate "inapoiata"...
N-am reusit sa cumpar impreuna cu sotul o casuta a noastra (de fiecare data s-a ivit ceva si mi-e cam frica de credite), iar celalalt este ingropat in datorii pentru o garsionera...
Nu stiu ce sa fac. Ce sa aleg. M-am intalnit in ultimele zile si cu sotul (imi vine sa plang cand ne vedem), si cu celalalt (cu el pot sa zambesc, sa rad, am facut sex). Ma gandeam sa plec undeva la munte cu sotul si sa vad daca putem sa facem sex ... nu stiu daca se poate repara ceva...
Adevarul e ca ne trebuie o pauza ... mai ales mie, sa ma linistesc si sa vad lucrurile mai clar... Sa nu ma mai intalnesc cu niciunul o perioada? Cred ca plimbarile seara prin parc cu celalalt imi fac bine.
Va rog, ajutati-ma sa iau o decizie!
claudia cronin
 
Posts: 2
Joined: Mon Jan 04, 2010 5:30 pm

Re: alegere intre 2 barbati

Postby claudia cronin on Wed Mar 24, 2010 4:01 pm

In ultimul timp m-am intalnit cand cu sotul, cand cu celalalt... M-am gandit ca asa poate voi putea lua o decizie... Sunt f.nehotarata (si eu nu sunt genul, toata viata am fost sigura pe ce vreau, cu picioarele pe pamant) si mi-e frica sa nu fac o alegere pe care s-o regret mai tarziu... Nu mai pot continua nici relatia cu celalalt, sunt in punctul in care trebuie neaparat sa iau o decizie. A trecut 10 zile de chin si nimic nu-mi este clar, inclin cand spre unul, cand spre celalalt...
Are cineva vreun sfat?
claudia cronin
 
Posts: 2
Joined: Mon Jan 04, 2010 5:30 pm

Re: alegere intre 2 barbati

Postby daniellas on Tue May 11, 2010 3:42 pm

se pare ca mesajul este din martie dar poate o mai ajuta pe persoana care a cerut un ajutor disperat si nimeni nu a dat nici un raspuns.ori acest forum nu e asa populat , ori se pare ca sfaturi se dau numai cu bani.pt ca si eu am postat un mesaj si sper sa fiu ajutata dar cred ca cel mai important e sa cautam raspunsurile in noi.se pare ca psihologii nostrii de pe site dau doar un raspuns evaziv si apoi ne cheama fuguta la cabinet,multi stiind ca sedintele la cabinet pt unele persoane nu sunt asa ieftine.deci ca si in sistemul sanitar, daca nu ai bani stai acasa si inebuneste pt ca la psiholog nu ne permitem sa mergem sau consilier..ma rog.whatever...am citit povestea ta si o inteleg f bine intr-o oarecare masura .nu stiu ce as putea sa iti recomand pt ca este o situatie dificila si indiferent ce alegere ai face daca dupa un timp nu ar merge, te gandesti ca daca faceai alegerea cealalata poate era mai bine si tot asa.trebuie sa te gandesti foarte bine, sa analizezi f bine calitatile si defectele ambilor parteneri.nu mai tin minte de cand ai zis ca esti cu cel de al doilea pt ca daca e abia la inceput e normal sa fiti in faza de indragostire si sa dea ce e mai bun din el pt a face o oarecare concurenta cu sotul, daca stie ca esti casatorita.ideal ar fi sa nu mai ramai cu niciunul dar e foarte greu cand sunt implicate sentimente.orice ai face , trebuie sa iti asumi riscul si responsabiliatea si sa nu iti reprosezi daca ceva va fi in neregula ca tu ai fost de vina si sa gandesti doar ca a fost o situatie grea din viata.viata nu e numai roz..e daor de cateva ori roz..in rest, e mai mult de culoare inchisa si trebuie sa avem taria sa mergem mai departe.
daniellas
 
Posts: 3
Joined: Tue May 11, 2010 9:47 am


Return to Probleme de cuplu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron