Viitor psiholog cu atacuri de panica

Moderator: admin

Viitor psiholog cu atacuri de panica

Postby MAXIMILIANA on Fri Jun 19, 2009 7:50 pm

Am sa va spun povestea mea. O poveste cu final fericit. Un viitor psiholog a avut nevoie de consiliere psihologica din partea domnului Gabriel Dinu. De ce? Pentru ca viitorul psiholog in luna ianuarie ,dupa doua decese in familie la interval de de 10 zile si 16 examene sustinute in sesiunea de iarna a inceput sa faca atacuri de panica. Incredibil, dar adevarat. S-a dus viitorul psiholog la cardiolog, care dupa electrocariograma i-a confirmat ca are o inima sanatoasa, dupa care s-a dus la neurolog care i-a pus diagnosticul tulburari anxioase depresive (atacuri de panica si depresie). I s-a prescris tot felul de tranchilizante in doze mari cu intrebuintate de lunga durata, dar viitorul psiholog nu le-a luat pe acestea ,ci a preferat sa i-a un tranchilizant usor dimineata si seara. Atacurile de panica se intreceau aproape in fiecare seara care sta mai mult (uneori si doua ore). Acum am sa va spun cun l-am cunoscut pe acest om minunat pe nume Gabriel Dinu, care si pune suflet in ceea ce face. Lucru rar in ziua de astazi. Stiti cum se spune " E mare lucru sa fi om". Dar totusi mai exista astfel de oameni. I-am trimis li Gabi mai intai un e-mail in care ii spuneam povestea mea si la sfarsit l-am intrebat daca este indicat ca un viitor psiholog sa faca psihoterapie. Am primit incurajari si mi-am facut programare pentru o evaluare psihologica. Eu stau la 80 Km de Bucuresti si am venit neinsotita. Am venit cu miniautocarul pana in Bucuresti si pe urma am luat metroul. Pentru Gabi cred ca a fost o surpriza placuta cand m-a vazut neinsotita. Dupa a doua sedinta de psihoterapie el si-a dat seama ca prinsesem frica de atacurile de panica. Cu rabdare, ca la copilul de clasa I, mi-a explicat mecanismul atacului de panica. Eu stiam ca atacul de panica nu pune viata in pericol, dar nu imi placeau senzatiile corporale pe care le aveam si sentimentul de moarte iminenta. Gabi m-a ajutat sa nu ma mai gandesc la moarte, si m-a ajutat sa-mi stapanesc emotiile negative, iar atacurile de panica se rarisera si nu mai ajungeau la apogeu. Dupa cinci sedinte de psihpterapie, atacurile de panica devenisera inofensive. Nu mai aveau putere. Trebuie sa recunosc, ca l-a un moment dat c-am pierdusem simtul masurii si am pus monopol pe Gabi. Nu s-a suparat. Are o rabdare de inger. La el in cabinet nu trebuie sa fii sobru. Are simtul omorului dezvoltat, iar preturile sunt accesibile fata de alte cabinete de consiliere psihologica care au preturi de lux. Daca voi reusi sa duc la bun sfarsit ceea ce mi-am propus si anume sa imi fac specializarea in Psihologie Judiciara promit ca o sa-i mai dau vesti despre mine lui Gabi. Pentru ca in parte si el a contribuit la reusita mea. Ii multumesc pentru tot, mai ales pentru faptul ca ma devent din nou un om puternic. Psihoterapia este mai indicata decat tranchilizantele atunci cand suferi de diferite tulburari anxioase. Totul este sa nu stam pana in ultimul moment. Daca actionam de la primele simtome si ne prezentam la un cabinet de consiliere psihologica nici nu este nevoie de medicamente.
MAXIMILIANA
 
Posts: 1
Joined: Fri Jun 19, 2009 3:47 pm

Re: Viitor psiholog cu atacuri de panica

Postby admin on Fri Jun 26, 2009 10:08 am

Draga Maximiliana,

Ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor si ca ti-ai revenit atat de bine!
De-abia astept sa-ti implinesti visul profesional si sa ne intalnim la un suc ca sa imi povestesti si mie ce faci, deoarece acest domeniu, psihologia judiciara, este fascinant.
Este foarte bine ca ai apelat din timp la psihoterapie, insa e nevoie ca oamenii sa stie ca nu e niciodata prea tarziu. Important este sa faca tot ce tine de ei ca sa isi revina si acest lucru se va intampla.

Iti doresc o zi frumoasa si astept cu nerabdare urmatoarele noastre discutii!
Psiholog Gabriel Dinu
www.psihosolutii.ro
admin
Site Admin
 
Posts: 49
Joined: Wed Jul 23, 2008 2:53 pm


Return to Consiliere psihologica si psihoterapie individuala

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron